Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

SYMBOLY OBCE ČIERNE KĽAČANY

Stredoveké Čierne Kľačany vystupujú v archívnych dokumentoch od r. 1209, najskôr pod pomenovaním CHELECEN. Pôvodným vlastníkom obce bolo Hronskobeňadické benediktínske opátstvo, r. 1386 však už obec patrila do komplexu majetkov Gýmešskho hradného panstva, ktoré tu malo zriadenú mýtnicu. Počas Tureckých vojen bola obec poplatná Turkom, neskôr patrila do komplexu majetkov Migazziovského panstva v Zlatých Moravciach.

Najstaršia pečať pochádza zo 17. stor. a sú v nej zobrazené pluhové radlice a medzi nimi klas. Ďalšia obecná pečať pochádza z prvej polovice 17. stor. a podľa rekonštrukcie M. Korentsyho je v nej zobrazený na kopčeku sediaci rybárik. Okolo štítu sú zobrazené štyri ružičky. V poradí tretia známa pečať obce bola zhotovená pečatidlom z r. 1766. V jej strede sú zobrazené z položeného lemeša vyrastajúce tri kvety.Napokon v štvrtom známom pečatidle sú v strede zobrazené pluhové radlice, medzi nimi klas a vpravo ešte ružička.
Pri úvahe o voľbe východiskového symbolu, vhodného na heraldickú rekonštrukciu erbu sa ako najvhodnejšia ukázala v poradí druhá pečať s motívom rybárika, pretože je jedinečná a vhodne odlišuje Čierne Kľačany od erbov mnohých obcí s motívmi pluhu, pluhových radlíc či klasov. Podmienkou však bola vernosť historickej pečatnej predlohe, to znamená, že bolo potrebné splniť požiadavku, aby hlavná figúra erbu bola zobrazená v kompozičnej zhode s kompozíciou v historickej pečati. Z výtvarného, ale aj heraldického hľadiska bolo vhodné do erbu pridať ešte štyri ružičky, ktoré pôvodne len sprevádzali štít.

 
Súčasná podoba symbolov :
Erb, pečať a vlajka tvoria trojicu základných symbolov obce. Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobiné heraldické, vexilologické a sigilografické zákonitosti, pravidlá a zvyklosti.
S ohľadom na heraldické pravidlá erbovej tvorby, podľa ktorých je potrebné v erbe klásť kov na farbu, či farbu na kov, je vzhľadom na obsahovú náplň erbu najvhodnejšie sfarbenie vtáčik strieborný v zlatej zbroji, čím sa v heraldike rozumejú v tomto prípade jeho nohy a zobák, kvety strieborné so zlatými stredmi, rybka strieborná, vŕšok čierny, čím sa pripomína pomenovanie obce a štítové pole logicky modré.

 
ERB OBCE má túto podobu:
V modrom štíte striebornú rybu zobákom držiaci strieborný rybárik v zlatej zbroji, stojaci na zlatom konáre, vyrastajúcom z čierneho vŕška, to všetko sprevádzané štyrmi striebornými zlatostrednými šesťlupeňovými kvetmi. Pri čierno-bielom vyjadrení farieb sa modrá vyjadrí vodorovným šráfovaním, čierna ako plná alebo mrežovaná, zlatá bodkovaním a strieborná ostáva voľná.

 
VLAJKA OBCE :
Pozostáva zo šiestich pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej, bielej, modrej, čiernej, žltej a čiernej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmy, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.

 
PEČAŤ OBCE :

Je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC ČIERNE KĽAČANY.
Od spomenutých troch základných symbolov možno odvodiť ďalšie:


ZÁSTAVA OBCE:

Zástava má podobnú kompozíciu ako obecná vlajka. Pomer jej strán však nie je záväzne stanovený, čo znamená, že zástava môže byť aj dlhšia.

Krátka zástava je tiež pruhová, je však svojou dlhšou stranou pripojená k žrdi. Je vhodná najmä na hromadnú vlajkovú výzdobu obce.


Koruhva obce predstavuje zvislý typ obecnej zástavy, pri ktorej je textil pripojený k priečnemu rahnu, spolu s ktorým sa vztyčuje na stožiar.

 
Znaková zástava obce má podobu takmer štvorca, jej výška sa však v skutočnosti rovná výške erbu a šírka jeho šírke. Erbové znamenie je to rozvinuté do celej plochy textilu.

 
Kombinovaná, alebo tiež „veľká“ koruhva obce predstavuje spojenie koruhvy so znakovou zástavou, ktorá sa pridávak priečnemu rahnu do hornej časti zástavy.

 
Štandarda starostu obce má medzi ostatnými symbolmi obce osobitné postavenie. Je vlajkou starostu, jedným z odznakov jeho úradu. Podobá sa znakovej zástave, je však doplnená o lem vo farbách obce. Rozdiel je tiež v tom, že kým znaková zástava môže byť zhotovená v mnohých exemplároch, štandarda existuje spravidla len v jednom vyhotovení a býca tieť zhotovená luxusnejšou technikou.


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka