Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne a spoločenské podujatia

Vinobranie 2015 so vzácnym hosťom Róbertom Ficom

Vraví sa, že do tretice všetko dobré. Platí to aj o Vinobraní  v Čiernych Kľačanoch, ktorého tretí ročník sa konal v sobotu, 19. septembra v peknom prostredí parku Pod lipami, odkiaľ sa rozliehal spev domácich a účinkujúcich hostí. Krásne slnečné počasie, skvelá atmosféra, pestrý kultúrny program, bohaté občerstvenie a výborná nálada, to všetko aj do tretice sprevádzalo sviatok vinárov a vinohradníkov.

Úvod vinobrania patril alegorickému sprievodu, v ktorom opäť nechýbali ozdobené malotraktory a folkloristiv krásnych krojoch. Na pódiu v parku Pod lipami kultúrny program otvorila skupina Márnosť šedivá zo Zlatých Moraviec a po nej nasledovali ďalšie vystúpenia.

Kultúrny program po 17- tej prerušili, pretože do Čiernych Kľačian zavítal vzácny hosť - predseda vlády SR Róbert Fico. Na pôde obce ho srdečne privítal starosta Milan Švec, poslanec NR SR Marián Kéry, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica  a poslanci obecného zastupiteľstva. Veľkým potleskom premiéra vrúcne a s nadšením vítali občania Čiernych Kľačian. Mladý krojovaný pár ponúkol premiérovi podľa zvyku chlieb a soľ. Na zdravie si spolu so starostom symbolicky pripili čiernokľačianskou slivovicou.

Na pódiu v parku Pod lipami sa predseda vlády prihovoril účastníkom vinobrania so slovami: „Vážený pán starosta, pán predseda NSK pán poslanec NR, páni starostovia a starostky, ale aj drahí spoluobčania, priatelia, ďakujem za nádherné privítanie, ktorého sa mi tu dostalo. Malé meškanie nebolo spôsobené mojou vinou, celý deň, dnes komunikujemes premiérmi EÚ o pripravovanom samite, ktorý bude budúci týždeň ohľadne migrantov. Sám som prekvapený ako nám vyčítajú Slovákom, že si dovoľujeme mať vlastný názor, ale to, že krajina je malá ešte neznamená, že nemôže byť suverénna a že nemôžeme jasne hovoriť nezmyselným kvótam pre migrantov jasné nie. Nikdy nebudeme súhlasiť s povinnými kvótami, lebo idú proti záujmom SR. V tomto by sme naozaj privítali aj vašu podporu.

Chcem ubezpečiť pána starostu, ktorý sa pýtal či naozaj prídeme, my keď dáme slovo, snažíme sa ho splniť. A je tu dobrý dôvod prečo som dnes prišiel medzi vás. Viem, že ste spojili dve udalosti - je to malá tradícia oberačky, ktorú už oslavujete tretíkrát ako vinobranie. Zachovajte si túto tradíciu aj do budúcnosti. Spájate to dnes aj s ďalšou významnou udalosťou ako je symbolické odovzdávane 16 nájomných bytov, ktoré ste postaviliv rámci obecných sociálnych  nájomných bytov. Pán starosta, chcem zablahoželať,  pretože v minulosti ste už odovzdávali 32 bytov, teraz  je to do tretice 16, v rámci ktorých štát prispel 40% čo je asi 290 000 €, na ostatné ste si vzali úver z fondu rozvoja bývania.

Chcem vás informovať pán starosta, že od budúceho roku chceme výrazne zmeniť pravidlá pri výstavbe týchto bytov, a to tak, že  sa výrazne zvýši príspevok štátu a bude sa znižovať úver ktorý si budete brať zo ŠFRB. Verím, že takto sa stane výstavba bytov atraktívnejšia najmä v obciach ktoré sú zaujímavé  pre ľudí žijúcich v mestách. Od 1.1. spúšťame program zatepľovania  rodinných domov a ďalšie programy, o ktoré sa dá oprieť. Chcem poďakovať pánovi starostovi za korektnú spoluprácu a ubezpečiť ho, že sme vždy pripravení, tam kde je dobrý projekt pomáhať obciam a mestám.“

Po oficiálnom akte strihania pásky sa premiér zhováral s občanmi, odpovedal na ich otázky a vyhovel mnohým žiadostiam o spoločné fotografovanie. Pred odchodom si ešte vypočul rozlúčkovú pieseň v podaní folklórnej skupiny Širočina.

Na Školskej ulici bolo po celé odpoludnie mimoriadne rušno, v stánkoch ponúkali výborný burčiak, čiernokľačianske vínka, guláš z diviny, lokše, trdelníky, bolo si načom pochutnávať a hlavne degustovať. Dôchodkyne pripravili výborné koláče, na slivkovom si pochutnal aj pán premiér. 

Ďalšia časť Vinobrania sa v parku Pod lipami niesla v duchu dobrej hudby. Vystúpili Kľačianky a Širočina z Čiernych Kľačian, Trnkyz Chyzeroviec, Streetlup, heligonkárske duo Romankaa Lukáš a Seniori z Tekovských Nemiec. Na záver vinobrania zaspievala Jadrankaa spevák Marek Bednár, výborná nálada vydržala v parku do neskorých nočných hodín.


 

Fašiangová zabíjačka 2015

Slnečnú valentínsku  sobotu 14. februára 2015 sa konala  pred obecným úradom v obci Čierne Kľačany tradičná fašiangová zabíjačka,  ktorú otvoril  starosta obce Milan Švec.

Rozlúčku s fašiangami v Čiernych Kľačanoch už od rána obohatil fašiangový sprievod  cez dedinu, ktorý pripravila kultúrna komisia.  Masky v sprievode boli nápadité, každá mala svoje čaro a jedinečnosť, postarali sa o dobrú náladu počas dňa v obci a aj v niektorých domácnostiach, skratka  o humor nebola núdza.

V poobedňajších hodinách návštevníci tohto pekného a hlavne „chutného“ podujatia mali možnosť ochutnať zabíjačkové špeciality – klobásky, zabíjačkovú kašu,  pečené mäso od šikovných dedinských mäsiarov. Taktiež sa mohli všetci  zahriať vareným vínkom a nápojmi podávanými v bufete.  Pre tých, ktorí mali chuť na sladké, čakalo  vynikajúce valentínske prekvapenie - mafiny so srdiečkom, ktoré pripravili dôchodkyne z  miestneho klubu dôchodcov. 

Tradičnými kľačianskymi  zabíjačkovými pochúťkami neohrdol ani Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, ktorý prijal pozvanie na fašiangovú zabíjačku  a taktiež Marián Kéry, poslanec NR SR, ktorý ocenil vo svojom príhovore zachovanie tejto peknej tradície v obci Čierne Kľačany.

O hudbu a zároveň dobrú náladu sa postarali peknými pesničkami folklórny súbor Širočina a Matičiar z Kozároviec so známymi a veselými ľudovými piesňami.  O spálenie prebytočných kalórií  a o fašiangovú atmosféru sa postarali súrodenci Mihálkovci – MS Song svojim vystúpením, na ktoré si občania zatancovali.

A tak sa čas plesov, zábav a karnevalov aj v Čiernych Kľačanoch skončil a je tu 40 dňový pôst, cez ktorý zábava utícha až do Veľkej noci.                              


 

Vinobranie 2013

Dňa 7. Septembra 2013, prekrásne slnečné sobotné popoludnie a malebnej dedinke Čierne Kľačany sa konal 1. ročník VINOBRANIA v parku Pod lipami. Od KD sa rozliehal spev našich účinkujúcich s doprovodom ozdobených malotraktorov, ktoré prenikali svojou zvučnosťou po celej dedine. Úvodom nám odznela pieseň od domáceho FS Širočina. Moderátorka Marianna Valkovičová privítala hostí, starostu, OZ a miestne organizácie obce. Osobne prijal pozvanie: pán Mgr. Marián Kéry - poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, pán Mgr. Milan Galaba - vedúci odboru školstva na Obvodnom úrade v Nitre. Medzi nás zavítal i nový pán farár Mgr. Peter Patúc a Ing. Blažej Horný. Po príhovoroch pána starostu Ing. Milana Šveca Ph.D. a poslanca NR SR Mgr. Mariána Kéryho sa začal kultúrny program. Medzi nás prijal pozvanie i FS Kolovrátok zo susednej dediny z Prílep. Po prvý krát sa predstavili  úplne nové FS ktoré u nás ešte nevystupovali a to FS Chočanka z Choče, FS Slažianka zo Slažian. Do kultúrneho programu prispel i  domáci SZ Kľačianky. Do tanca nám zahrala DH Vozokanka z Veľkých Vozokán. Večer po oficiálnom ukončení kultúrneho programu,  nás doprevádzala  cimbalovka Javorinka. Počas celého nášho podujatia, bola výstava diel mladých umelcov z Čiernych Kľačian v klube dôchodcov KD. Na Školskej ulici bolo tentoraz veľmi rušno, jednotlivé stánky ponúkali  výborný burčiak, čiernokľačianske vínka, guláš z diviny, lokše,  trdelníky, bolo si na čom pochutnávať a hlavne degustovať. Bol vytvorený detský kútik, kde pod vedením šikovných pedagógov sa naše drahé ratolesti mohli skrášliť postavičkou na svojej tvári. Každá generácia bola nadmieru spokojná a neskorých večerných hodinách sa rozchádzala do svojich príbytkov. Zostali neopakovateľné spomienky, zážitky, radosť z príprav ďalšieho Vinobrania v Novom roku 2014.


 

Kľačany na Slovensku 2013

Dátum 8. jún 2013 je nesmierne dôležitý pre obec Čierne Kľačany. Ale prečo? Pretože v tento výnimočný deň sa stretlo po kope niekoľko Kľačanov, Kľačancov z rôznych kútov Slovenska. Úžasné, po ôsmych rokoch  sa opäť stretávame na Čiernokľačianskej pôde, kde práve táto myšlienka sa zrodila s názvom „KĽAČANY NA SLOVENSKU“.
      
A ako to vlastne všetko začalo, vrátime sa spätne do histórie:
Datuje sa rok 1993, kedy bola obnovená slovenská štátnosť  vznikom samostatnej Slovenskej republiky a zároveň si pripomíname 130-te výročie založenia Matice slovenskej. Vtedajší, ako  i terajší matičiar  pán Stanislav Bajaník , čiernokľačiansky rodák, neúnavný propagátor našej rodnej obce, pán Štefan Adam člen Matice Slovenskej , starosta Čiernych Kľačian Peter Horný a miestny matičiar Jozef Švec, zavelili štart.
Obecné pochopenie vyústilo do novej tradície, dvojročných stretnutí Kľačian na Slovensku. Navyše naskytla sa cenná príležitosť prezentovať archeologický unikátny nález Čiernokľačianskej pyxidy,ktorá je súčasťou Klenotov dávnej minulosti Slovenska. Nemožno ju nespomenúť, pretože je vzácnym pokladom, s ktorým sa môžeme prezentovať nielen doma, ale za hranicami Slovenska. Zároveň treba poznamenať, že tento rok, je Rokom viery, venované sláveniu 1150-temu výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda a priamo dotýka i našej Čiernokľačianskej pyxidy.
Náš program bol neskutočne bohatý  a časovo nasledovný:
Od 9:30 do 10:15 - príchod a privítanie delegácií obcí pred OÚ poslancami OZ a samotným starostom obce Čierne Kľačany. Pozvanie prijali nasledovné obce pod záštitou samotných starostov.
• pán starosta Miroslav Kollár z Hronských Kľačian
• pani starostka Emília Cvíčelová  z Kľačian pri Hlohovci
• pani starostka Viera Tomčíková z Liptovských Kľačian
• pani starostka Annu Mužíková zo Slovenských Kľačian
• pán starosta Miroslav Lamoš z Turčianskych Kľačian
• pán starosta Ján Harman z Kľačian časť obce Trnavá Hora
• pán starosta Ľubomír Gahír  Kľačany časť obce Velčice

Po privítaní hostí z jednotlivých obcí nasledovala o 10:30 hod. slávnostná sv. omša v našom v rímsko-katolíckom farskom kostole Krista Kráľa, ktorú celebroval vdp. farár Imrich Dočolomanský. Po ukončení sv. omše obecné zastupiteľstvo s pánom starostom Ing. Milanom Švecom, PhD.  privítali pred OÚ tradične chlebom, soľou a slovenskou pálenkou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča. Akým človekom pán prezident je, občania a hostia z jednotlivých obcí Kľačian mohli   s úsmevom  posúdiť sami, keďže  reakcie boli veľmi pozitívne a jednotlivé okamihy nezabudnuteľné. Pán prezident mal i iné povinnosti práve 8.6.2013, a tak nám nezostávalo nič iné, jedine sa s ním o 13:30 hod. rozlúčiť. Po oficiálnej rozlúčke s pánom prezidentom nasledoval RAUT a pohostenie hostí z jednotlivých pozvaných obcí.
O 13:45 hod. sa otvoril slávnostný kultúrny program venovaný k stretnutiu „Kľačany na Slovensku“. Úvodom odznela pieseň od domáceho speváckeho zboru KĽAČIANKY a báseň v podaní žiakov ZŠ Čierne Kľačany. Moderátorka Marianna Valkovičová privítala oficiálnych hostí a vyzvala ich k slovu. Pán starosta Ing. Milan Švec, PhD pozdravil hostí z pozvaných obcí a vyzdvihol myšlienku k stretnutiu Kľačian na Slovensku.  Nasledoval príhovor jedného zo zakladateľov stretnutia Kľačian na Slovenku, pána Dr. Stanislava Bajaníka, ktorý súčasne odovzdal nášmu pánovi starostovi pamätný obraz. Po samotných príhovoroch nasledoval kultúrny program účinkujúcich.
Opäť nám odzneli piesne z bohatého repertoáru domáceho speváckeho zboru Kľačianky, na ktoré sme právom hrdí, pretože ich spev znie nielen na  kultúrno-spoločenských podujatiach, ale i v našom Farskom kostole Krista Kráľa. Nasledovala mužská spevácka skupina Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec. Do tanca nám zatancoval aj zaspieval FS VATRA z Tlmáč, ktorý spracováva a interpretuje hudobný, piesňový a tanečný tradičný materiál predovšetkým z domácich regiónov Tekov a Hont, ale aj z iných atraktívnych oblastí Slovenska. Medzi nás zavítal i ľudový  rozprávač strýco Lajoš ( pán Ľudovít Halák z Nového Mesta nad Váhom). Vždy bolo dobrým zvykom, že na kultúrnom programe „KĽAČANY NA SLOVENSKU“ vystupovali i samotný pozvaní hostia z jednotlivých Kľačian. Svojím vystúpením nás obohatil spevácky súbor Briezka z Turčianskych Kľačian a folklórny súbor HRON z Hronských Kľačian. Koniec dobrý, všetko dobré, domáci folklórny súbor Širočina svojím vystúpením ukončil oficiálny program dnešnej oslavy. Dnešné popoludnie nám spríjemňoval aj pán Paľo Víglaš s bohatým výberom piesní známej slovenskej skupiny ELÁN. Počas celého dňa si mohli prítomní pozrieť v miestnom parku výstavu fotografií od začiatku stretnutí Kľačian na Slovensku.
Záverom treba spomenúť, že každý jeden z účinkujúcich daroval kúsok svojho umeleckého srdca pozvanému, vzácnemu hosťovi a to bol jednoducho povedané slovkom Kľačan. Je jedno, či sme s názvom Čierne, Hronské, Liptovské či Turčianske Kľačany , ale slovko Kľačany sa zapísalo 8.júna 2013 do histórie.
Po ukončení programu sa všetci presunuli do spoločenskej sály  KD v Čiernych Kľačanoch, kde v réžií Paľa Víglaša až do polnoci pokračovala voľná zábava, ktorú nám spestril tanečný pár Barborka Sklenárová a Marek Kršák  so svojimi tanečnými číslami. Stretnutie aj podľa vyjadrení hostí malo vysokú úroveň a každý z prítomných prežil veľa príjemných a nezabudnuteľných chvíľ.
Starosta obce ďakuje poslancom OZ, hlavnej kontrolórke obce, moderátorke kultúrneho programu, zamestnancom OcÚ, materskej a základnej školy, členom DHZ,  členom spoločenských, športových organizácií, sponzorom a všetkým,  ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizovaní podujatia „KĽAČANY NA SLOVENSKU 2013“.

 

Zoznam sponzorov :

 • Arborétum Mlyňany SAV, Tesárske Mlyňany
 • Bistro SEN, Pavol Nehéz, Čierne Kľačany
 • DHZ Čierne Kľačany
 • H2G, s.r.o. Čierne Kľačany
 • JKL - ENZI,s.r.o., Jozef Páleník, Čierne Kľačany
 • MO Slovenského zväzu záhradkárov, Čierne Kľačany
 • Orbital Expo, Jozef Martinec, Vráble
 • PETŠPED, Peter Števo, Čierne Kľačany
 • Pohostinstvo Stodola, Emil Gálik, Topoľčianky
 • Poľovná spoločnosť Čierne Kľačany -Volkovce
 • Potraviny NINA, Emília Minárová, Zlaté Moravce
 • PPD Inovec, Volkovce
 • PS združenia bývalých urbaristov Čierne Kľačany
 • Rechtys, s.r.o., Miloš Čaladik, Čierne Kľačany
 • SB Press, Tlmače
 • SES, a.s. Tlmače
 • Spoluobčianky, ktoré napiekli slané a sladké pečivo
 • SVVH, s.r.o. Bratislava
 • TJ _Družstevník Čierne Kľačany
 • Trojka Bar, Mário Michňa, Čierne Kľačany
 • Valéria Kršáková, Čierne Kľačany
 • Veronika Martincová, Čierne Kľačany

 

 


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka