Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

FS Širočina

FOLKLÓRNA SKUPINA ŠIROČINA

Súčasnosť

Folklórna skupina Širočina má 15 členov. Z toho jedenásť žien štyroch mužov. Vedúcou skupiny je p. Mária Mladá. Spievajú za doprovodu harmoniky p. Tibora Mikleho st. a príležitostne ich nacvičuje a na gitare doprevádza p.  Marianna Tóthová.

Repertoár FS tvoria prevažne ľudové piesne z blízkeho, ale aj širšieho okolia, ale i národnostné a sakrálne piesne.

Folklórna skupina vystupuje v tradičných krojoch príslušných nášmu regiónu. Ženy majú oblečené „kašmírky“ Tieto tvoria: čierne kašmírové sukne a vesty s ružovým vzorom, biele rukávce previazané červenými stužkami, čierna zástera a čepiec zdobený korálkami. Muži majú oblečené čierne nohavice, vysoké čižmy, košele zdobené farebnými stužkami, čierne vesty a klobúky tiež zdobené farebnou stužkou. Vystupujú aj v spoločenskom oblečení.

Vystúpenia

            Folklórna skupina Širočina je veľkým prínosom pre obec, svojim vystúpením spríjemňuje všetky kultúrne, náboženské ale aj športové akcie v obci. (Fašiangová zabíjačka, Beh čiernokľačianska pyxida, Stavanie mája, Vinobranie, Úcta k starším, Jasličková pobožnosť, Stretnutie Kľačian - privítanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča, privítanie ministra Lipšica pri odovzdávaní hasičského auta, Posvätenie kaplnky, atď.)

            Okrem obecných akcií absolvovala veľa vystúpení v okolitých obciach na folklórnych podujatiach, na prehliadkach speváckych súborov zlatomoravského okresu, na Agrokomplexe v Nitre ale i na Morave, v rámci družby mikroregiónu Požitavie – Širočina - v Těšediciach a i.

            Významné vystúpenie poctilo foklórnu skupinu pozvanie do Dolnej Krupej v júni v r. 2010, kde spievali pri odhalení pamätných tabulí dvoch významných osobností, nášmu rodákovi Prof. ThDr. Alojzovi Martincovi a národnému umelcovi hudobnému skladateľovi Mikulášovi Schneiderovi Trnavskému. Táto slávnosť sa konala z iniciatívy Trnavského samosprávneho kraja a Matice slovenskej.

Predvianočná návšteva u prezidenta SR Ivana Gašparoviča

            Veľkou udalosťou pre folklórny súbor bola predviačnočná návšteva u prezidenta SR Ivana Gašparoviča v r. 2013. Do Prezidetnského paláca zavítali pozdraviť prezidenta SR Ivana Gašparoviča tri vybrané obce zo Slovenska, medzi ktorými boli aj Čierne Kľačany. Dňa 18. decembra 2013 Ing. Milan Švec, Ph.D., starosta obce, zástupkyňa starostu obce, Ing. Anna Števová a FS Širočina, ktorú sprevádzali deti Natálka Gajdošová a Norko Švec. Hostí z obcí Čierne Kľačany, Moravské Lieskové a Drahovce privítal prezident Ivan Gašparovič a zaspomínal si, ako sa vždy tešil ako dieťa na predvianočné obdobie. Vysoko ocenil súbory z jednotlivých obcí, ktoré si pripravili krátky hudobný program s malými koledníkmi, ktorých na záver obdaroval sladkosťami. Nakoniec si všetky súbory spolu zaspievali pieseň Tichá noc, svätá noc. Keď sa návštevníci lúčili s Prezidentským palácom, na cestu im svietila jeho sviatočná výzdoba a v srdciach im zostal neopakovateľný zážitok na celý život.

Krátko z histórie

Folklórna skupina Širočina vznikla v roku 2003. Začiatky folklórneho súboru smerujú ešte do minulých rokov. Kľačianske ženy vždy veľmi radi spievali, preto si založili spevácky krúžok a vystupovali na verejných schôdzach ako napr. výročná členská schôdza Jednotného roľníckeho družstva a pod.  V roku 1978, keď sa otváral nový kultúrny dom ich na túto slávnosť nacvičil Jozef Bajaník. Ženy vystupovali v krojoch a spievali krásne ľudové piesne. Niekoľko rokov bola potom odmlka v súbore, ale v roku 1993 po založení Jednoty dôchodcov Slovenska si ženy znovu obnovili repertoár piesní a začali účinkovať. Viedla ich Jolana Nehézová. V roku 2003 oslovili rodáčku Zuzanu Mihálkovú, členku dychovej hudby Topoľanka, či by ich odborne hlasovo a s výberom piesní usmernila. Spoločne vybrali meno pre súbor „Širočina“ podľa potoka, ktorý tečie cez našu obec a začali nácviky. Do súboru prišli noví členovia a folklórny súbor ožil. Vystupovali za doprovodu harmoniky Jozefa Feču. Prvýkrát takto vystúpili v Prílepoch na 650. výročí prvej písomnej zmienky. Potom nasledovali ďalšie nácviky a zároveň vystúpenia. Vystupovali na kultúrnych aj na cirkevných akciách v obci ale aj v susedných obciach a v širokom okolí. V súbore sa vystriedalo veľa dobrých speváčok z obce. Harmonikára Jozefa Feču v r. 2006, vystriedala harmonikárka Marta Hudecová, ktorá v r. 2007 preberá aj vedenie súboru, kedy Zuzana Mihálková opúšťa súbor kvôli veľkému zaneprázdneniu. Marta Hudecová, doprevádza súbor do r. 2010, vedie ho Mária Mladá. 


 

FS Širočina

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka